TERRORYZM
Oleg i Vladimir PresnyakovNa spektakl Terroryzm składa się pięć historii, na pierwszy rzut oka zupełnie ze sobą niepowiązanych. Mężczyzna na lotnisku, na którym ogłoszono alarm bombowy, za bardzo się spieszy, by spokojnie czekać na wyjaśnienie sytuacji i postanawia działać, nie zważając na innych ludzi. Jego żona ma romans z mężczyzną, rozładowującym swoją frustrację na niej i otoczeniu. Kolejni bohaterowie to szef, poniżający swoich pracowników, ksenofobiczne staruszki, niechcące i niepróbujące zrozumieć zmian zachodzących w społeczeństwie i żołnierze, którzy powinni być dla społeczeństwa gwarantem bezpieczeństwa, ale ich własne relacje są oparte na znęcaniu i zastraszaniu. Wszyscy bohaterowie są anonimowi, miejsce akcji nie zostało nazwane. Słowacki spektakl to bardzo przykra historia o nas samych.
Akademia Sztuk w Bańskiej Bystrzycy została założona w roku 1997. Prowadzi trzy wydziały: Wydział Sztuk Pięknych, Wydział Muzyczny i, utworzony w roku 1999 w miejsce wcześniejszej Katedry Aktorstwa i Reżyserii, Wydział Teatralny. Studenci mogą wybierać pomiędzy czterema specjalizacjami: aktorstwem; reżyserią teatralną, dramaturgią i teatrologią; reżyserią filmową i scenopisarstwem oraz realizacją filmów dokumentalnych, oferującymi kształcenie w stopniu zarówno licencjackim, jak i magisterskim. Od roku 2010 uczelnia umożliwia studia doktoranckie w ramach specjalizacji reżysersko-dramaturgiczno-teatrologicznej, a także specjalizacji aktorskiej. W tym samym roku ukończono budowę szkolnego studia filmowego. W ostatnich latach uczelnia uruchomiła program współpracy międzynarodowej, nawiązując kontakty ze szkołami teatralnymi na terenie Czech, Polski, Ukrainy, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Estonii, Włoch i Francji.
Akademia Sztuk z Bańskiej Bystrzycy gościła na ITSelf trzykrotnie: w roku 2007 ze spektaklem Wesele według Stanisława Wyspiańskiego, w roku 2011 ze spektaklem Holuby i Šulek Jozefa Podhradskýego w reżyserii Matúša Oľhy i w roku 2013 ze spektaklem Mewa Antona Czechowa w reżyserii Moniki Tatarkovej.