Romeo i Julia
William ShakespeareCzy można dzisiaj uwierzyć w miłość, która jest przeznaczona? Twórcy spektaklu Romeo i Julia pokazują, że potrzeba kochania i bycia kochanym jest silna, niezmienna i niemożliwa do zaspokojenia.
W czasie pieczołowicie prowadzonych prób, z dużą ilością ćwiczeń fizycznych, muzycznych i dykcyjnych, młodzi aktorzy próbowali jednocześnie studiować niezwykły stan bycia zakochanym oraz własne umiejętności aktorskie. Poetycki świat Williama Shakespeare’a wymaga tego, co najlepsze, a bliskość widzów nie pozwala na żadną fałszywą nutę w grze.
Inspirację stanowił Mroczny Kabaret, w którym wszystkie motywacje i skrywane tęsknoty postaci są odsłonięte i widoczne dla widzów. Maski są zrzucone. Miłość jest rozgrywką, a śmierć to gra.
Role Romea i Julii są sukcesywnie odgrywane przez kolejnych aktorów. Ich zmiany odpowiadają rożnym etapom akcji. Nie jest ważny temat pożądania – liczy się potrzeba iluzji.
Przedstawienie składa się z dwóch zupełnie osobnych części. W pierwszej dominuje przepych, nastrój zabawy i pozytywne nastawienie do tego, co ma się dopiero wydarzyć. Druga jest mroczniejsza – Śmierć odkrywa swoje chłodne oblicze i, za sprawą niechęci rodziny Julii, skazuje młodych kochanków na wieczną rozłąkę.