HOUELLEBECQ!
Ilja Lehtinen i Anders Carlsson na podstawie twórczości Michela HouellebecqaPraca fińskich studentów rozpoczęła się od lektury twórczości francuskiego pisarza Michela Houellebecqa. Badają oni możliwość oporu wobec współczesnego życia będącego efektem hegemonii kapitalizmu. Zastanawiają się także, jaki rodzaj podmiotowości wytwarza ten system oraz co się dzieje, kiedy dostrzegamy, że nasze próby zachowania krytycznego dystansu nie powiodły się. Spektakl wychodzi od prowokacyjnego stwierdzenia, że seksualne relacje między kobietami i mężczyznami na Zachodzie załamały się, a spowodowała to emancypacja kobiet. Efektem tej sytuacji jest zjawisko seksturystyki – by odzyskać to, co zostało utracone, mężczyźni podróżują do Azji, a kobiety do Afryki. Spektakl nie jest oparty na dialogu fikcyjnych postaci, na słowie, ale na ruchu, obrazie, dźwięku i relacji tworzącej się między aktorami a widownią.
Akademia Teatralna w Helsinkach powstała w 1979 roku. To największa tego typu uczelnia w Finlandii. Od 2013 roku wchodzi w skład Uniwersytetu Sztuk, który powstał wyniku połączenia Akademii Teatralnej, Akademii Sibeliusa i Fińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Akademia pełni funkcję ośrodka reformy sztuk performatywnych, a jednocześnie prężnej jednostki badawczej. Celem studiów jest zapewnienie absolwentom rozległej wiedzy ogólnej oraz zachęcenie ich do analitycznego myślenia.
Akademia prowadzi studia na poziomie licencjackim, magisterskim i doktoranckim, w zakresie światła i dźwięku, tańca, choreografii, pedagogiki teatru, aktorstwa, reżyserii, dramaturgii, ekologii i performatyki oraz sztuki żywej. Oprócz zajęć z aktorstwa w języku fińskim, prowadzony jest także program aktorstwa w języku szwedzkim (spektakl Houellebecq! przygotowali studenci tego kierunku). Efekty pracy studentów Akademii można oglądać na scenie Teatru Akademickiego. Co roku odbywa się w nim około czterdzieści premier, otwartych dla szerokiej publiczności.