Aleksander Zelwerowicz

Aleksander Zelwerowicz, by Edward Głowacki

Aleksander Zelwerowicz (1877- 1955)

Był wybitnym aktorem, reżyserem i pedagogiem, a także dyrektorem szkół teatralnych i teatrów oraz działaczem społecznym. Jako pierwszy polski pedagog Zelwerowicz systematycznie zapoznawał swoich uczniów z teatrem i szkolnictwem teatralnym za granicą. Dążył do stworzenia międzynarodowej płaszczyzny porozumienia dla młodych. Propagował m.in. ideę festiwalu szkół słowiańskich. Woził swoich uczniów na Łotwę i Słowację, do Włoch, Czech i Jugosławii. Na nowoczesnych rozwiązaniach programowych jego szkół, wzorowali się inni, choćby Czesi (Maria Laudova- Hořicova), Jugosłowianie (Julije Benesić) i Włosi (Silvio D’Amico, którego imię nosi dzisiaj szkoła teatralna w Rzymie). W latach II wojny światowej Aleksander Zelwerowicz z narażeniem życia ratował Żydów, za co pośmiertnie, w roku 1977, uhonorowany został medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznawanym przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Advertisements

Twój komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )